Na konkurs o Nagrodę Animatora Roku w 2025 roku wpłynęło łącznie 30 wniosków – 20 wniosków na 19 kandydatów w kategorii osoby indywidualne oraz 10 wniosków na 10 podmiotów działających w obszarze kultury. Z przyczyn formalnych odrzucono dwa wnioski.
Po szczegółowej analizie i głosowaniu członkowie komisji konkursowej wyłonili laureatów IV edycji konkursu:
Kategoria: osoby indywidualne
- Nagroda główna: Maria Prawelska – 15 000 zł
- Trzy równorzędne wyróżnienia po 5 000 zł:
- Grażyna Borowik-Pieniek
- Adrianna Gajdziszewska
- Dorota Skoczek
Kategoria: podmioty
- Dwie równorzędne nagrody główne po 10 000 zł:
- Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
- Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie
Komisja doceniła animatorki, które wprowadziły nową dynamikę w statycznych instytucjach kultury, otwierając je nie tylko na turystów, ale także mieszkańców – w tym osoby o szczególnych potrzebach. Wyróżniono ich za tworzenie bliskości poprzez sztukę, wprowadzanie multisensorycznych, innowacyjnych działań animacyjnych, łączenie narzędzi wirtualnych z bezpośrednim uczestnictwem, a także za aktywizację młodzieży oraz edukację artystyczną. Podkreślono także ich rolę w tworzeniu przestrzeni do autoekspresji, szczególnie dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego.
Nagroda „Animator Roku” została ustanowiona uchwałą Rady Miasta Krakowa w 2021 r. w celu dostrzeżenia i docenienia pracy najlepszych animatorów i edukatorów kultury w Krakowie, a także organizacji szczególnie wyróżniających się w działaniach na rzecz animacji i edukacji kulturowej. Nagroda stanowi także formę upowszechniania wiedzy o efektach ich działań, a także promocję najatrakcyjniejszych, nowoczesnych form pracy w zakresie animacji i edukacji kulturowej.
Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach:
- osoby fizyczne – edukatorki i edukatorzy, animatorki i animatorzy kultury, ci, których działania w obszarze animacji i edukacji kulturowej oraz upowszechniania kultury w istotny sposób wyróżniają się na tle innych
- podmioty działające w obszarze kultury, wyróżniające się w działaniach na rzecz animacji i edukacji kulturowej oraz upowszechniania kultury (np. organizacje pozarządowe, instytucje kultury, placówki oświatowe, przedsiębiorcy zaangażowani w działania na rzecz animacji i edukacji kulturowej).
Komisja Konkursowa dokonała analizy zgłoszonych do konkursu wniosków pod względem merytorycznym, z uwzględnieniem następujących kryteriów:
- innowacyjność i autorska koncepcja zrealizowanych działań
- wartości kulturotwórcze
- poziom merytoryczny
- zastosowane metody pracy, ich innowacyjność i adekwatność w kontekście poszerzania kompetencji kulturowych uczestników oraz wzmacniania ich umiejętności w czytaniu i interpretacji kodów kulturowych.
Uroczysta ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w 29 października w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.